Płaskostopie

Płaskostopie – (łac. pes planus) to schorzenie polegające na obniżeniu łuku stopy, przez co zamiast podpierać ciało w trzech miejscach (na pięcie, pierwszej oraz piątek kości śródstopia) staje się ona płaska.  Wyróżnia się dwa jego rodzaje: płaskostopie poprzeczne oraz płaskostopie podłużne.

płaskostopie

Przyczyną powstawania płaskostopia jest często nadwaga, choć może ono także powstać w wyniku obciążania stóp przez długi okres czasu w połączeniu z osłabieniem mięśni i więzadeł. Objawy pojawiające się u osób z płaskostopiem to obrzęki oraz ból, utrudniający, a czasami uniemożliwiający normalne poruszanie się. Są one spowodowane przez przewlekły stan zapalny torebek i więzadeł śródstopia. Nieleczone, płaskostopie może się przyczynić do problemów z kręgosłupem, stawem biodrowym oraz kolanowym, stąd niezwykle ważna jest szybka zdiagnozowanie tej przypadłości oraz rozpoczęcie leczenia.

Leczenie płaskostopia polega na wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych, które mogą polegać np. na chodzeniu po nierównych powierzchniach, lub turlaniu pod stopami specjalnych trewnianych wałków. Pacjentom cierpiącym na to schorzenie zaleca się także stosowanie wkładek korekcyjnych oraz obuwia ortopedycznego. W przypadkach ciężkich w grę wchodzi także leczenie chirurgiczne.