Kontuzje sportowe

kontuzja sportowaKontuzje sportowe to wszelkie urazy, które powstają podczas i w wyniku uprawiania sportów. Ich przyczyną mogą być nadmierne obciążenie organizmu podczas ćwiczeń, niepoprawna technika lub po prostu nieszczęśliwy wypadek. Często z powodu kontuzji konieczna jest dłuższa przerwa w aktywności fizycznej, co dla zawodowych sportowców oznacza spadek formy oraz konieczność zmiany trybu treningowego po powrocie do sprawności. W skrajnych wypadkach kontuzja sportowa może zakończyć karierę zawodnika i odebrać mu jedyne źródło dochodu.

Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny, większość kontuzji sportowych jest obecnie wyleczalnych. Te mniej poważne często wymagają jedynie prostych zabiegów zabezpieczających oraz odpoczynku. Poważniejsze urazy mogą jednak zakończyć się nawet interwencją chirurgiczną.

Częstymi kontuzjami sportowymi są nadwyrężenia, skręcenia i naciągnięcia mięśni i stawów. W przypadku wystąpienia takiego urazu należy pamiętać o zdjęciu ubrania, butów, zegarków lub branzoletek z uszkodzonej kończyny. Postępujący w wyniku np. skręcenia stawu obrzęk może utrudnić ściągnięcie tych przedmiotów później i utrudnić krążenie krwi. Uszkodzony staw powinien zostać podniesiony (w miarę możliwości powyżej serca) aby przeciwdziałać powiększaniu się obrzęku. Warto także zastosować okłady z lodem – obniżenie temperatury da efekt przeciwbólowy i obkurczy naczynia krwionośne.

skręcona kostka

Inne częste urazy, których ofiarą padają sportowcy to stłuczenia, mające mniej dotkliwy charakter oraz znacznie poważniejsze złamania. Te ostatnie zawsze wymagają interwencji lekarskiej oraz właściwego unieruchomienia złamanej kończyny do czasu gdy na miejscu nie pojawi się wykwalifikowany personel.

Prywatny gabinet ortopedyczny lek. Krzysztofa Wilczka we Wrocławiu oferuje kompleksową pomoc sportowcom borykającym się z kontuzjami sportowymi. Zapraszamy do kontaktu pod podanym niżej numerem telefonu w celu umówienia się na wizytę.